YÖRESEL DEĞERLERİMİZ
  
   Y E M E K L E R
      Lahana Ezmesi
      Sebzeli Hamsi
      Hamsi Tava
      Hamsi İçli Tava
      Hamsi Köftesi
      Hamsili Pilav
      Hamsili Ekmek
      Hamsi Kuşu
      Palamut Fırında
      Palamut Köftesi
      Balık Pilaki
  
   T A T L I L A R
      Laz Böreği
      Termon
  
   B İ T K İ L E R
      Çay
      Mısır
      Tütün
      Kara Lahana
  
   M E Y V E L E R
      Kara Üzüm
      Kara Yemiş
      Kivi
  
 
YÖRESEL DEĞERLERİMİZ

İlçemize ve yöremize özgü birçok yöresel ürünlerimiz mevcuttur. En başında Çay bitkisinin bulunduğu bu ürünler yöreye has sebzeler, meyveler, yemekler ve tatlılar olarak yöresel değerlerimizi oluşturmaktadırlar.

Çay bitkisi yöremizde olduğu gibi ilçemizde de en önemli ürün olma niteliğini sürdürmektedir. Yöre insanımızın en önemli geçim kaynaklarında biri olan çay ürünü, tarladan bardaklara kadarki serüveninde oldukça emek ve çaba gerektirmektedir. Buna rağmen verilen emeğin ekonomik karşılığı tam olarak alınamamaktadır.

Yöremizin önemli geçim kaynağı olan çay ürününün değerini yitiriyor gözükmesi insanlarımızı başka geçim kaynakları arama yoluna itmiştir. Bu nedenle yöre tarımına uygun olan kivi meyvesi yetiştiriciliği yaygınlaşmaktadır.

Yöremizde bir zamanlar oldukça revaçta olan ve ünü ile tüm dünyada alıcı bulan Pazar Puro tütünü artık yetiştirilmemektedir. Bu ürünün yöremiz ekonomisinden çekilmesi sadece yöremizin kaybı değildir elbette.

Hayvancılık, mısır tarımı ve diğer pek çok ekonomik değeri olan ürün artık ya yapılmamakta yada sadece özel tüketim için üretilmektedir.

Yöresel mutfak kültürümüz Türkiye geneli ile çok büyük farklılık göstermemekle birlikte yöreye özgü ürünlerle hazırlanan çeşitli yemek ve tatlılar insanlarımız tarafından beğenilerek tüketilmektedirler.Yine aynı şekilde yöresel meyvelerimiz de halkımızın olmazsa olmazları arasındadır.

    

   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2022  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  1  ziyaretçi bulunmaktadır.