Ana Sayfa Haberler Foto Galeri Neler Yeni Okul Hatıraları Ziyaretçi Defteri  
    Genel Tanıtım
    Önemli Telefonlar
    Video Köşesi
    Mahallelerimiz
    Köylerimiz
    Okullarımız
    Yöresel Değerlerimiz
    Yöremizde Turizm
    Köşe Yazıları
    Sizden Gelenler
    Rizeli Şehitlerimiz
    Canlı Şehir Kameraları
    Gazeteler
 
Sitemizi rizepazar adlı kişiyi Twitter'da takip et'den Takib edebilirsiniz...
 
 
PAZARLILAR BİRLİĞİ DERNEĞİ YENİ BİNASINDA
İstanbul Pazarlılar Birliği Derneği PAZARBİRDER'in Kadıköy'deki yeni binası törenle hizmete açıldı. Açılışta Rize Pazarlı birçok isim biraraya geldi.

07 Mayıs 2011 Cumartesi
ALİ YALINKILIÇ - İSTANBUL - İstanbul'da Pazarlılar Birliği Derneği tarafından 2008 yılında Kadıköy Hasanpaşa'da satın alınan tarihi Nabizade Konağı, yeniden inşa edilip dernek hizmet binası olarak tahsis edildi.
Pazar ve Pazarspor'u simgeleyen Mavi Beyaz renklerle boyanan tarihi konak, Pazarlılar Birliği Derneği Hizmet Binası olarak bugün İstanbul'un Rize Fındıklılı Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Pazarlı Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu'nun da katıldığı muhteşem bir törenle hizmete açıldı.

İstanbul Kadıköy'deki tarihi konağın bahçesinde düzenlenen açılış töreninde ilk konuşmayı İstanbul Pazarlılar Birliği Derneği Başkanı İbrahim Konan yaptı. Dernek binasının açılışı için; Rize, Pazar ve yurdun değişik yerlerinden gelen katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Konan, "Pazarlıların İstanbul'da bir evi var artık. Zor oldu ama güzel olduğuna inanıyoruz. Bu güzelliklerin devam edebilmesi için özellikle İstanbul'daki her Pazarlı'nın mutlaka derneğe destek sağlaması, gelmesi gerekiyor. Çay içmek için bile olsa gelip katkı sağlamak lazım. Borçlarımız bittikten sonra kazanılacak para, Pazarlı öğrencilere burs olarak verilecek" ifadelerini kullandı.Tarihi konağı itina ile dernek binası haline getirdiklerini kaydeden Başkan İbrahim Konan, "Burayı yaparken tarihi dokuyu bozmadık, aslına uygun inşa ettik. Sokağın adı Nabizade. Konağın adı da Nabizade olarak kaldı. Böylece hem Kadıköy'e katkı sağladık hem de Pazarlılar'a İstanbul'da güzel bir mekân kazandırmış olduk. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise yaptığı konuşmada, "Aslan yattığı yerden belli olur derler. Burası tam ona uygun oldu. Gerçi bizim simgemiz hamsi ya da balıktır ama atasözündeki aslan, burada en uygun ifade olmuş. İstanbul'un bu köşesindeki tarihi dokuyu bozmadan böyle güzel bir eser ortaya çıkardığınız için tebrik ediyorum. Sosyal ve kültürel olarak ifade edilen etkinlikler, burs olayı, çok güzel düşünceler. Ama buranın devamlılığı ve sonuca etki etmesi için sahip çıkılması lazım. O yüzden burasını boş bırakmayıp doldurmanız gerek" şeklinde konuştu.


Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa ise, dernek yöneticilerini kutlayarak, "Böylesine önemli bir eseri Pazarlılar'ın hizmetine sundukları için dernek yönetimini tebrik ediyorum. Görüyorum ki bu güzel eseri birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak oluşturmuşlar. Bu imrendirici birlikteliğin devam etmesi ve aynı şekilde Pazar ilçemizde de oluşması dileklerimi iletiyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.


Konuşmaların ardından dernek binası; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, Dernek Başkanı İbrahim Konan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından kurdelenin kesilmesiyle hizmete açıldı.


Düzenlenen kokteylin ardından derneğe hizmeti geçenlere teşekkür plaketleri verildi. Davetliler tulum eşliğinde horon oynarken, Pazar ve yurdun değişik bölgelerinden açılışa katılan sanatçı, işadamı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar sohbet edip hasret giderdiler.
Anahtar Kelimeler :