PAZAR'DA KİVİ ÜRETİCİLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
Pazar Kivi Üreticileri Birliği’nce üreticilere organik tarımla ilgili tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


25 Mart 2010 Perşembe
Pazar Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen toplantıya Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Bölge Tarım Kredi Müdürü Veli Altunkaş, Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin İnce, Pazar Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir ile üreticiler katıldı.

Toplantıda organik tarımın esasları hakkında Pazar Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd Doç. Gülsüm Yaldız, Tarım Bölge Müdür Yardımcısı Cahit Gülbay ve Ziraat Mühendisi Şafak Bulut birer sunum yaptılar.

Daha sonra Pazar Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir, Türkiye’nin çok değişik iklim ve toprak şartlarının bulunduğu farklı ekolojik bölgelere sahip bir coğrafi konumda bulunduğunu belirterek, “Bu ekolojik zenginlik ülkemizin birçok ürünün anavatanı olmasını beraberinde getirmiştir. Türkiye yaklaşık 70 civarında meyvenin anavatanıdır. Ancak anavatanı ülkemiz olmamakla beraber bölgemizde üretimi gelişen ve tüketimi hızla artan ürünlere vardır ki kivi bunlardan biridir. Anavatanı Güney Doğu Asya olan kivi 2009 yılı verilerine göre bölgemizde 7000 ton civarında üretilmektedir. Oysa ülkemizde henüz 1990 yılında üretilmeye başlanmış ve geçmiş yıllarda yerli üretimde Rize bölgesinde az sayılacak düzeyde üretilmekte idi. 2005 yılında 1500 ton dolayında üretilen bu ürün 2009 yılında 7000 ton miktarına çıkmış ise gelecek 5 yılda yerli üretimin tümünü karşılayacaktır. İstatistiki veriler bunu gösteriyor.” dedi.

Demir, Rize’nin doğal ürünlerin merkezi kabul edildiğini ifade ederek, “Suyun berekete dönüştüğü bölgemiz kivi de üretimden tüketime kadar izlenen ve kontrollü üretilen ürün haline getirilmelidir. İyi Tarım Uygulaması doğrultusunda kivi üretimi sertifikalı olmalıdır. Sertifikalı ürün pazarlamacının olmazsa olmaz şartı haline gelmektedir. Mikro, Metro, Kesko gibi hipermarketler sertifikalı ürünü arar durumdadır. Öyle ise Pazar kivi üreticileri üretimi sertifikalı konuma getirmelidir. Bunun için kivi üreticileri ile sözleşme yapılacak. Kivi üreticileri Pazar Kivi Üreticileri Birliğine gelip bilgi alışverişinde bulunmalı. Bildiklerini anlatsın, bilmedikleri konuda bilgi alsın. Üretici sabırlı olsun, empati kursun ve bizi takip etsin. Gelecek iyi olacaktır.” şeklinde konuştu.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1942 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2021  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  1  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost