PAZARLI ÜRETİCİLERDEN KESİNTİYE İTİRAZ
Pazar'da Muhtarlar Derneği ve Ziraat Odası tarafından İş Bankası'na, çay üreticilerinin hesaplarından işletim ücreti kesilmemesi için itiraz dilekçesi verildi.


01 Şubat 2010 Pazartesi
Çay üreticilerinin ürün bedellerini aldıkları İş Bankası’ndan hesap işletim ücreti olarak yıllık 45 TL kesinti yapılmasının durdurulması amacıyla Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı ve muhtarlar ile Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce tarafından hazırlanan itiraz başvurusu bankaya teslim edildi.

Heyet olarak Pazar İş Bankası Şubesi’ne giden ekip, kapıda Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ile karşılaştı.

Kurum ve kuruluşların ziyaretleri kapsamında İş Bankası Müdürü Yusuf Temel ile görüşen Kaymakam Güney, bankadan ayrılırken, kesintiyle ilgili görüşmeye giden Muhtarlar Derneği ve Ziraat Odası heyetiyle kapıda karşılaştı.

Pazar Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Avcı, sorunlarını Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’e anlattı. Son 2 yıldır üreticilerin hesaplarından yapılan kesintilerin 1-2 ay sonra iade edildiğini belirten Başkan Avcı, “Bu yıl 45 TL kesinti yapıldı. Üreticilerimizin, yapılan kesintinin bu yıl iade edilmeyeceği yönünde endişeleri var. Bu konuları görüşmek için sayın müdürümüzü ziyaret ediyoruz” dedi.

Kaymakam Güney’i kapıda uğurlamaya inen Pazar İş Bankası Müdürü Yusuf Temel, şube olarak bir opsiyon yapma şanslarını bulunmadığını belirterek, gelen talebi alacaklarını ve genel merkeze göndereceklerini ifade etti.

Müdür Temel, yıllık işlem masrafı alınmamasının bazı yolları bulunduğunu da kaydederek, “Otomatik ödeme talimatı, bankanın ürününü kullanma durumlarında sistem otomatik olarak hesap işletim ücretini almıyor.” diye konuştu.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney de bu anlamda üreticinin başvurusunu yapması ve sonuç alınamaması durumunda konunun hakem heyetine kalacağını ifade ederek, “Her şeyin bir bedeli vardır mutlaka da bu değişik şekilde makul duruma getirilebilir. Banka kendi çıkarları doğrultusunda, vatandaşlarımızın da çıkarları gözetilerek iş tüketici heyetine geldiğinde bir şekilde değerlendirilir. Teknik bir konu olduğu için ayaküstü karar verilemiyor. Bu konuda talep olduğunda bankanın lehinde olacak, vatandaşın lehinde olacak, hem verilen hizmetin sürdürülebilmesi açısından hem de vatandaşımızın mağdur edilmemesi anlamında ortak bir yol bulunur.” dedi.

Konuşmaların ardından muhtarlar, banka müdürü Yusuf Temel’in makamında bir süre görüşerek kesintinin iptal edilmesiyle ilgili talep dilekçesini verdiler.


    
 
  forza_karadeniz (02.02.2010 15:27:06)
  kardeşim o dilekçeyi bankaya neden veriyonuz ki çay-kur genel müdürlüğüne vereceksiniz anlaşmayı yapanlar onlar banka ile.nurettin ince muhasebeci diilmi iyi bilmesi lazım bu işleri:
 
  enver BUL (02.02.2010 13:13:49)
  Resmen hak gaspı iade edilmesini istiyoruz
 
  Müstahsil (02.02.2010 00:58:04)
  Eskiden bankalar vadesiz hesaplara %3 faiz verirlerdi. Sonra bu uygulama %0 oldu, yani faiz kaldırıldı. Şimdi para yatırınca para ödüyorsunuz. Yakında faiz ödemeye başlarız, hiç merak etmeyin...
Ayrıca kimsenin şikayet etmesine de gerek yok arkadaşlar. Kabahat bizim.
Bankalar Hesap işletim ücretini kendi kafalarına göre almıyorlar.
Birincisi Yönetim müsade ediyor. Yani bizi temsil etsin ve ülkeyi yönetsin diye seçtiklerimiz müsade ediyorlar bu uygulamaya.
İkincisi yine kendimiz sebep oluyoruz bu uygulamaya. Üreticiler olarak paramızın yatırılacağı bankayı seçme hakkımız verilinceye kadar tepkimizi göstermeliyiz. Çaykur veya özel işletmelere Paramızı gasp edenlerle çalışmak istemediğimizi anlatmamız gerekir.
Hakkımızı savunmak adına herhangibir şekilde birliğimiz yok. Çay kooperatiflerimiz haklarımızla uğraşacaklarına ticaretle uğraşıyorlar. Açıkçası herhangibir birliğimiz söz konusu değil.
Zaten yapılan kesintiden de bir çok müstahsilin haberi yok. E bulmuş banka hazır parayı, niye kesmesinki...
Bir laf vardır "Eşşek olursan, semer vuran çok olur" diye.
Hiç kimse gocunmasın...
 
  kenan senturk (01.02.2010 23:52:28)
  ilginc bir ulkede yasiyoruz parani bankaya yatir banka senin paranla para kazansin sonrada vay sen bankaya para yatirdin diye isletde adi altinda paarni gasp etsinler guzel kazanc
 
  Soner Akardaş (01.02.2010 23:21:24)
  Maaş hesabı ve benzeri üretici hesaplarından bir kesinti yapılması Bankacılık Yasasına aykırı bir durumdur. Olası bir kesinti iade edilirken yasal faizini de bankanın üreticilere ödemesi gerekir. Bankaya yatan para bir emanettir, bankanın kendi parası veya bir hizmet sonucu ödenen para değildir. Emanetten komisyon almak ancak tefecilikle eşdeğer bir durumdur. Ben şahsım adına, emeklerimizin karşılığında ödenen paranın gasp edilmesinden dolayı hakkımı helal etmiyorum...
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 2254 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  22  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost