PAZAR'DA 'ALTIN ÇİLEK' YETİŞTİRİLECEK
Pazar'da altın çilek fidanları Ziraat Odası Başkanlığı tarafından satışa sunuldu.


10 Haziran 2011 Cuma
İlçemiz Pazar'da 3 yıl önce deneme üretimine başlanan Altın Çilek (Physalis) meyvesinin fidanları Pazar Ziraat Odası aracılığıyla satışa sunuldu.

Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce, Sahil Köyü Muhtarı Mustafa Memoğlu tarafından deneme üretimi gerçekleştirilen Altın Çilek (Physalis) meyvesinin fidanlarının isteyen üreticilere dağıtmaya başladıklarını ifade ederek, "İçeriğindeki C, B1, B2 ve A vitaminleriyle hastalıklara karşı koruma özelliği bulunan altın çileğin ilçemizde üretiminin gerçekleştirilmesi bizleri de memnun etti. Muhtarımız Mustafa Memoğlu, çelikleme yöntemiyle yaklaşık bin 500 adet fidan ürettiğini ifade ederek odamız vasıtasıyla bu meyvenin yetiştiriciliğini yapmak isteyen vatandaşlarımıza verilebileceğini söyledi. Biz Pazar Ziraat Odası olarak 3-4 lira karşılığında Altın Çilek fidanını satışa sunduk. Biz herhangi bir kar almıyoruz. Aynı zamanda mühendislerimiz aracılığıyla da meyve yetiştiriciliği yapacak çiftçilerimize teknik danışmanlık desteği sağlayacağız" dedi.

Başkan İnce, fidanların Pazar Ziraat Odası Başkanlığı'ndan temin edilebileceğini kaydetti.

Pazar Sahil Köyü Muhtarı Mustafa Memoğlu ise, 3 yıl önce Batum'dan fidanını alıp evinin bahçesine diktiği altın çileğin aşırı şekilde meyve verdiğini belirterek, "3 yıl önce Batum'da ürünü gördüm ve 2 fide aldım. Çelikleme ile çoğalttım. Evimin önüne süs bitkisi diye diktim. Orman gibi büyüdü. Mart ayında dikilir. Kışa girene kadar sürekli meyve veriyor. Bir yandan çiçek açıyor, diğer taraftan da meyve veriyor. Çelikleme ve tohumlama yöntemiyle en az bin 500 tane fidan ürettim. İstiyorum ki vatandaşlarımız da bu fidanları dikip bu denli faydalı ürünle ekonomiye katkı sağlasınlar" dedi.

BAŞBAKAN KIYMETE BİNDİRDİ
Altın çilek meyvesinin değerini, Başbakan Erdoğan'ın bir alışverişini TV'de izledikten sonra daha iyi anladığını söyleyen Memoğlu, "Sayın Başbakanımız Mısır Çarşısı'nda bu meyvenin satıldığı işyerinden 1 kilo almak istediğini söyledi. Fazla olmadığı için yarım kilo verdiler. O gün, bu ürürün kıymetini daha iyi anladım. Bu nedenle de üretimi artırmaya karar verdim. Yetiştirmesi çok basit ve hiçbir zahmeti, masrafı yok" diye konuştu.


ÇAY'A RAKİP OLABİLİR!
Muhtar Memoğlu, altın çileğin Rize'de kivinin önüne geçeceğini de iddia ederek, "İlk meyve verdiğinde ürünü eşe dosta dağıtıyordum. Ancak kıymetini daha yeni anladım. Artık bu ürürünün ticaretini yapmayı düşünüyorum. Ben yılda yaklaşık 7,5 ton kivi yetiştiriyorum. Ama iddia ediyorum ki Rize'de kivi değil, ancak altın çilek çaya rakip olabilir" ifadelerini kullandı.

Altın Çilek (Physalis)
Altın Çilek özellikle kilo vermek isteyenlerin gözdesi. Yüksek lifli özelliğiyle metabolizmayı hızlandıran çilek, içeriğindeki C, B1, B2 ve A vitaminleriyle de hastalıklara karşı siper oluyor.
Güney Amerika'da İnka Eriği (Physalis) adıyla anılan, Türkiye'de ise 'altın çilek' diye adlandırılan bu küçük meyve son dönemin en ilgi çeken zayıflatan besinlerinden oldu.
Yaşlanmayı geciktirici özelliği ile tanınıyor. Metabolizmayı hızlandırıp, kan dolaşımını düzenleyen altın çilek; C vitamini ve potasyum açısından çok zengin bir meyve olarak biliniyor. Karaciğer şişkinliğini önleyen ve kandaki asidin atılmasını sağlayan altın çilek; cilt kanserinden de koruyor.
Kilo vermeden, kan dolaşımına kadar birçok hastalığa iyi gelen Altın Çilek'in faydaları:
- Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.
- Kilo vermeye yardımcı ve son derece faydalı bir meyvedir.
- Diyabet (şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
- Antioksidan oranı yüksektir.
- Kalp,verem ve idrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
- C,B1,B2,B3 ve karoten gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir meyvedir.
- Potasyum değeri çok yüksek bir meyvedir.
- Kalsiyum değeri aşırı zengin olduğundan okul öncesi çocukların gelişiminde çok etkilidir.
- Metabolizmanın hızlı çalışmasına katkıları olduğu bilinmektedir.
- Kan dolaşımını düzenlemede pozitif etkileri vardır.
- İdrar söktürmeye faydaları vardır.
- Kalorisi azdır. Sindirim sistemindeki parazitleri yok etmeye yardımcı olur.
- Aroma ve mayhoş tadından dolayı pastacılık, dondurma aroması olarak ve marmelat yapımında kullanılır.
- Meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda kullanılır.
- Reçeli son derece lezzetlidir.
- Cildi güneşten korumada ve cilt kanseri tedbir olarak deri gerici özelliği olduğundan, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.
- Kandaki fazla ürik asidin atılmasına yardımcıdır.
- İçerisinde 8 ayrı Alkoloid bulunmaktadır. Bu Alkoloidler bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmaktadır.
- Kanı arındırmaya yardımcı olur. Görme sinirlerini yapılandırmaya yardımcı olur.
- Prostat ve boğaz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.


Anahtar Kelimeler : Altın Çilek , Pazarda Altın Çilek , Pazar Ziraat Odası
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 6527 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  22  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost