PAZAR YÜCEHİSAR'DA JAPON HEYETİ
JICA ve Tarım Bakanlığı'nın ortak projesi DOKAP kapsamında, Türk ve Japon heyeti, örnek alan seçilen Pazar'ın Yücehisar köyünde çiftçilerle biraraya geldi.


23 Şubat 2010 Salı
OSMAN KAMBUR - Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JICA) ortak projesi olan Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Küçük Ölçekli Çiftçilerin Yaşam Seviyelerinin İyileştirilmesi Projesi (DOKAP) kapsamında örnek alan seçilen Rize’nin Pazar ilçesi Yücehisar köyünde bugün proje bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Yücehisar Köyü Muhtarı Erkan Yılmaz’ın evinde gerçekleşen ve yaklaşık 15 üreticinin katıldığı proje bilgilendirme toplantısı 2 saat devam etti.

Toplantıya Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi’nden Kazuhide Nagasawa ve Proje Lideri M. Nishiya ile Trabzon Tarım İl Müdürlüğü Proje Bölge Koordinatörü Sedat Saral, Proje Eş Uzmanları Zekai Aydın ve Coşkun Kuturoğlu, Rize Tarım İl Müdürlüğü Koordinatörü Sedat Evci, Pazar Tarım İlçe Müdürü A. Serdar Suna ve Ziraat Mühendisi Engin Balta; üreticilerin merak ettiği konularda bilgiler verdi.

Proje ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda; grup oluşturma ve birlikte çalışma konuları üzerinde duruldu. DOKAP kapsamında özellikle likapa, kivi, siyah kokulu üzüm, bodur elma, seracılık ve hayvancılık konularında proje kapsamında yapılabilecek çalışmalar ve yöntemler konuşuldu.

Üreticiler, projenin yörenin toprağına ve yapısına uygun ürünler üzerinde yoğunlaştırılması gerektiğinin altını çizerken pazarlama konusundaki tedirginliklerini dile getirdiler.


    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 4054 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  24  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost