ÇAYKUR KOTAYI 425 KİLOYA YÜKSELTTİ
ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, şartlarını zorlayarak kotalarını dönüm başına 350 kilogramdan 425 kilograma çıkardıklarını söyledi.


04 Haziran 2011 Cumartesi
Sütlüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk kez yaş çayda olağanüstü bir süreç yaşandığını, Artvin'den Giresun'a kadar olan bölümde çayın aynı anda geldiğini, hasadın tüm bölgede aynı anda başladığını belirtti.

Olağanüstü sürecin halkı sıkıntının içine ittiğini ifade eden Sütlüoğlu, "Bölgelerin tamamında bütün fabrikalarımızın devreye girmesine, zorlu süreci halkımızın en az sıkıntı ile atlatması için tedbirler almamıza rağmen sıkıntıları gideremedik. Kampanyayı 20 Mayısta başlattık. Bir hafta boyunca kayda değer çay alamadık. Bu dönemde kapasitemiz oranında çay gelseydi, 40-45 bin ton çay alabilecek, sıkıntıyı hafifletebilecektik. Bu bir haftalık süre içerisinde çok düşük oranlarda çay alınırken hafta sonu bir anda 7 bin 955 tona çıktı. Bir sonraki gün ise bu rakam 11 bin 500 tona ulaştı. Bir anda bütün fabrikalar çaya boğulmuş, kapasite uygulaması kapsamında kontenjana geçilmesi kaçınılmaz olmuştur" dedi.

Halktan yoğun şikayetler aldıklarını kaydeden Sütlüoğlu, "Kendilerinin mağdur olduklarını, çaresizliklerinin, zorluklarının birileri tarafından istismar edildiğinden şikayet ediyorlar. Halkımızın bu yoğunluğunu, çaresizliğini istismar ederek, mağdur eden bazı kişilere karşı ek tedbirler alarak asgariye indirgemeyi hedefledik. Bu süreçte ÇAYKUR olarak tüm kapasitemizi kullanıyoruz. Bir aylık birinci sürgün sürecinde zamanı sonuna kadar kullanacağız. Üreticilerimiz birkaç gün içinde çaylarını vermek için uğraşmasın. Yoksa çürütmek, dökmek zorunda kalırız. Bunu kimse istemiyor. Bu zorlu süreci sabırla atlatacağız" diye konuştu.

MÜSTAHSİLİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN YASAL DÜZENLEME ŞART
İzdihamın başlamasıyla yaş çay kilogram fiyatını düşürenlerin olduğunu belirten Sütlüoğlu, şunları söyledi: "Fiyat düşüşü maalesef aşağı doğru devam ediyor. 2 Haziran 2001 tarihinde Genel Müdürlükte çay fiyatını açıkladığımızda özel sektörün de üreticiye yardımcı olması gerektiğini söylemiştik. Üretici aleyhine yapılanların ahlaki olmadığını vurgulamıştık. Bu konuşmalar ve görüşmeler sonuç vermedi. Bu olağanüstü süreç çayla ilgili halkın istismarını önleyecek, mağduriyetini anlayacak yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. Önümüzdeki dönemde siyasiler bu konuyu ele alacaktır."

ÇAYKUR'un gelecek yıllarda kapasite artırımına gideceğini belirten Sütlüoğlu, "Kapasitemizi artırarak piyasayı dengelemeyi hedefliyoruz. Kısa vadede mümkün değil. Kısa vadede günlük 6 bin 600 ton olan yaş kapasitemizi zorlayarak 6 bin 800 ton çay işliyoruz. Kapasitemizin üzerinde günlük çay işliyoruz. Bu şekilde halkımızın yükünü hafifletmeye çalışıyoruz" dedi.

Birinci sürgün kotasını 350 kilogram olarak belirlediklerini kaydeden Sütlüoğlu, şöyle devam etti: "Bu kota çerçevesinde müstahsillerimiz, çaylarını satamayacakları endişesi ile maalesef iyi niyetli olmayan bazı kişilerin şartlarını kabul ederek çaylarını vermek zorunda kalıyor, mağdur oluyor. Son bir çalışma yaptık. Şartlarımızı zorlayarak kotamızı dönüm başına 350 kilogramdan 425 kilograma çıkardık. Dönümde geçen yıla oranla 85 kilogram bir artış sağlamış olduk. Bu konu yanlış anlaşılmamalıdır. Kapasitemiz aynıdır. Ancak kotamızı sürgün sonuna kadar kullanacağız. ÇAYKUR olarak dönüm başına 425 kilogram çay kotasını alacağımızı taahhüt ediyoruz."

Çayın en iyi bahçede saklandığına dikkati çeken Sütlüoğlu, "Üreticimiz günlük kontenjan kadar çay toplasın. Gerisini tarlada bekletelim. Sonuna kadar vatandaşımızın çayını alacağız. Vatandaşımızın çaresiz olmadığını, çayını verebileceğini bilerek hareket etmesi ve kendisini istismar etmek isteyenlere de bu fırsatı vermemesini istiyoruz. ÇAYKUR bu anlamda kendi üzerine düşeni yapacaktır" diye konuştu.


Anahtar Kelimeler : Çaykur dekar kotası
    
 
  kabasakal (04.06.2011 23:02:45)
  CHP mitinginden AKP etkilendi sanırım.Bize kota lazım değil,özel sektörün devlet denetiminde olması ve taban fiata uymasını istiyoruz.Adı üstüne TABAN FİAT.Devlet güvencesinde olsaydı birileri rant sağlayamazdı herhalde.biz sürünmeye mahkümüz.
 

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 1883 defa okundu.


   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2020  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  13  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost