Ana Sayfa Haberler Foto Galeri Neler Yeni Okul Hatıraları Ziyaretçi Defteri  
    Genel Tanıtım
    Önemli Telefonlar
    Video Köşesi
    Mahallelerimiz
    Köylerimiz
    Okullarımız
    Yöresel Değerlerimiz
    Yöremizde Turizm
    Köşe Yazıları
    Sizden Gelenler
    Rizeli Şehitlerimiz
    Canlı Şehir Kameraları
    Gazeteler
 
Sitemizi rizepazar adlı kişiyi Twitter'da takip et'den Takib edebilirsiniz...
 
 
TULUM FESTİVALİ PAZAR’DA BAŞLAYACAK
Rize ve Artvin'de ''2. Uluslararası Tulum Müzik ve Sanat Festivali'' 5 Temmuz'da Rize'nin Pazar ilçesinde düzenlenecek kortej yürüyüşü ile başlayacak.

28 Haziran 2011 Salı
Festivalin organizatörü Tekin Atacan, yaptığı yazılı açıklamada, Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Tanıtma Fonunun katkılarıyla Rize ve Artvin'de 5-11 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Tulum Müzik ve Sanat Festivali'nin ikincisini düzenleyeceklerini belirtti.

Festivalin 5 Temmuz'da Rize'nin Pazar ilçesinde düzenlenecek kortej yürüyüşü ile başlayacağını ifade eden Atacan, şöyle devam etti: "Festivale tulum ve türlerinin çalındığı Türkiye ile birlikte Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, Sırbistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Macaristan ve Bosna Hersek'ten gelen halk oyunları ekipleri katılacak. Yaklaşık 400 yabancı konuğu misafir edeceğiz. Amacımız yörenin vazgeçilmez nefesli çalgılarından olan tulumun dünyadaki benzerleri ile buluşmasını sağlamak. Festival sayesinde ülkeler arasında kültür etkileşimi sağlanması da amaçlanıyor. Bu sayede halk oyunlarımız ve ülke kültürlerinin gelişmesi sağlanacak. Festival bir hafta boyunca Rize ve ilçeleri ile Artvin ve ilçelerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle sona erecek."

Festivallerin amacının Türkiye'yi dünyaya tanıtmak olduğunu vurgulayan Atacan, şunları kaydetti: "Bu projenin uluslararası boyutuyla ülkeler arasındaki kültür alışverişini güçlendirmek istiyoruz. Uluslararası kalıcı dostluk ve kardeşlik ilişkileri kurmak, projeye katılacak ülkelerin kaynaşmasını hedefliyoruz. Bu bir yarış değil, dansların, müziğin kardeşliği. Ülkeler hem kültürlerini tanıtma hem de diğer kültürleri tanıma imkanı bulacak. Gelecek yılların çok daha iyi olacağını umuyoruz."

Anahtar Kelimeler :