TULUM FESTİVALİ PAZAR’DA BAŞLAYACAK
Rize ve Artvin'de ''2. Uluslararası Tulum Müzik ve Sanat Festivali'' 5 Temmuz'da Rize'nin Pazar ilçesinde düzenlenecek kortej yürüyüşü ile başlayacak.


28 Haziran 2011 Salı
Festivalin organizatörü Tekin Atacan, yaptığı yazılı açıklamada, Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Tanıtma Fonunun katkılarıyla Rize ve Artvin'de 5-11 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Tulum Müzik ve Sanat Festivali'nin ikincisini düzenleyeceklerini belirtti.

Festivalin 5 Temmuz'da Rize'nin Pazar ilçesinde düzenlenecek kortej yürüyüşü ile başlayacağını ifade eden Atacan, şöyle devam etti: "Festivale tulum ve türlerinin çalındığı Türkiye ile birlikte Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, Sırbistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Macaristan ve Bosna Hersek'ten gelen halk oyunları ekipleri katılacak. Yaklaşık 400 yabancı konuğu misafir edeceğiz. Amacımız yörenin vazgeçilmez nefesli çalgılarından olan tulumun dünyadaki benzerleri ile buluşmasını sağlamak. Festival sayesinde ülkeler arasında kültür etkileşimi sağlanması da amaçlanıyor. Bu sayede halk oyunlarımız ve ülke kültürlerinin gelişmesi sağlanacak. Festival bir hafta boyunca Rize ve ilçeleri ile Artvin ve ilçelerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle sona erecek."

Festivallerin amacının Türkiye'yi dünyaya tanıtmak olduğunu vurgulayan Atacan, şunları kaydetti: "Bu projenin uluslararası boyutuyla ülkeler arasındaki kültür alışverişini güçlendirmek istiyoruz. Uluslararası kalıcı dostluk ve kardeşlik ilişkileri kurmak, projeye katılacak ülkelerin kaynaşmasını hedefliyoruz. Bu bir yarış değil, dansların, müziğin kardeşliği. Ülkeler hem kültürlerini tanıtma hem de diğer kültürleri tanıma imkanı bulacak. Gelecek yılların çok daha iyi olacağını umuyoruz."


Anahtar Kelimeler : Uluslararası Tulum Müzik ve Sanat Festivali
    

  Facebook'ta Yorumla:  
 Bu haber 3530 defa okundu.

 
         GÜNÜN FOTOĞRAFLARI         
 28-Mayıs-2018  27-Mayıs-2018  26-Mayıs-2018  25-Mayıs-2018  24-Mayıs-2018  23-Mayıs-2018  22-Mayıs-2018
 

   Künye    |    Açılış Sayfam Yap    |    Sık Kullanılanlara Ekle    |    Reklam    |    Önemli
 
© 1997 - 2018  Her hakkı saklıdır. Fotoğraf, Haber ve Yazıların izinsiz kopyalanması, kullanılması yasaktır.
Sitede Şu an  10  ziyaretçi bulunmaktadır.


 

Turhost